Division 2

2017 SUPERLEAGUE

Division 2 Superleague Centres

Toowoomba
Wynnum
Bracken Ridge
Toombul
Strathpine
Browns Plains
Victoria Point
Kawana
Ipswich

Division 2 Draw 2017

Divison_2_Superleague_Draw_2017.pdf


2016 GRAND FINAL RESULTS

MENS A
LADIES A
MIXED A 
19 LADIES
 VICTORIA POINT (52)
 TOOMBUL (42)
 VICTORIA POINT (58)
 BRACKEN RIDGE (47)
defeated 
defeated
defeated
defeated
 TOOWOOMBA (38)
 WYNNUM (40)
TOOWOOMBA (38)
 STRATHPINE (45)
Player of the Final 
Player of the Final  
Player of the Final 
Player of the Final  
Lachlan Carter
(Victoria Point)
 Angela Brose
(Toombul)
Jaz Menzies
(Victoria Point)
 Maddy Sivyer
(Strathpine) 
             
MENS B
LADIES B
MIXED B
21 LADIES 
 TOOMBUL (31)
 
TOOWOOMBA (39)
 
TOOWOOMBA (52) 
 
 TOOMBUL (47)
defeated
 
defeated
 
defeated
 
defeated
 TOOWOOMBA (30)
 
WYNNUM (36)
 
 TOOMBUL (48)
 
 BRACKEND RIDGE (41)
 Player of the Final 
 
 Player of the Final 
 
Player of the Final 
 
Player of the Final 
 Adam Buckley
(Toowoomba)
 
 Desiee Leonard
(Wynnum)
 
Paul Elbourne
(Toowomba)
 
Kim Jacobeson
(Toombul)
             
30 LADIES
LADIES C
MIXED C
30 MIXED
 STRATHPINE (53)
 WYNNUM (48)
 BROWNS PLAINS (43)
 TOOWOOMBA (45)
defeated
defeated
defeated
defeated
 TOOMBUL (52)
 BROWNS PLAINS (32)
TOOWOOMBA (41)
 TOOMBUL (26)
Player of the Final 
Player of the Final 
Player of the Final 
Player of the Final 
Sharon Weekes
(Strathpine)
 Tanny Williams
(Browns Plains)
 Lauren Kuskopf
(Browns Plains)
 Beth Watt
(Toowoomba)
             
23 MIXED
 19 MIXED
 BRACKEN RIDGE (42)
 BRACKEN RIDGE (47)
 defeated
defeated
WYNNUM (40) 
 WYNNUM (45)
 Player of the Final 
Player of the Final 
Tiana Manusu
(Bracken Ridge)
Matt Brach
(Wynnum)

 


2015 GRAND FINAL RESULTS
CONGRATULATIONS TO ALBION INDOOR SPORTS CENTRE WHO ARE CLUB CHAMPIONS FOR 2015
 
MENS A
LADIES A
MIXED A 
19 LADIES 
ALBION (44) ALBION (50) BRACKEN RIDGE (44)  TOOMBUL (51)
defeated  
defeated
  defeated   defeated
B/RIDGE (40) WYNNUM (43) ALBION (41) WYNNUM (33)
 Player of the Final Player of the Final Player of the Final Player of the Final
Phil Carter
 (Albion) 
Jodi Saundas
 (Albion) 
Danielle Connoly
 (Bracken Ridge)
Chloe I
 (Toombul)
             
 MENS B  LADIES B  MIXED B  21 LADIES
 B/RIDGE (37)  TOOWOOMBA (44)  BROWNS PLAINS (39)  TOOMBUL
 defeated  defeated  defeated  defeated
 ALBION (33) ALBION (42) ALBION (36)  STRATHPINE 
 Player of the Final Player of the Final Player of the Final Player of the Final
Jo Haqmmerich
(Bracken Ridge) 
Haley Hubbard
 (Toowoomba) 
Alannah O'Keefe
(Browns Plains)
TBA
             
 30 LADIES
LADIES C
MIXED C
30 MIXED
WYNNUM (60)  TOOWOOMBA (43) B/RIDGE (29)  TOOWOOMBA (39)
 defeated  defeated  defeated  defeated
 STRATHPINE (44) ALBION (32) ALBION (27) ALBION (38)
 Player of the Final Player of the Final Player of the Final Player of the Final
Pauline Decoster
(Wynnum)
Deanne Allen
(Toowoomba) 
Joseph H
(Bracken Ridge)
Alice James
(Toowoomba) 

 


2014 GRAND FINAL RESULTS

CONGRATULATIONS TO OZSPORTS BROWNS PLAINS WHO ARE CLUB CHAMPIONS FOR 2014 

MENS A
LADIES A
MIXED A 
19 LADIES 
 VICTORIA POINT (42)
 WYNNUM (51)
 BRACKEN RIDGE (38)
 STRATHPINE (55)
defeated
 
defeated
 
defeated
 
defeated
WYNNUM (33)
 TOOWOOMBA (46)
 TOOWOOMBA(42)
 WYNNUM (26)
 Player of the Final
Player of the Final
Player of the Final
Player of the Final
Mathew Atkins
(Victoria Point) 
Paige Irimana
 (Wynnum) 
Chris Tynan
(Bracken Ridge) 
Timi Duley-WaiWai
(Strathpine)
             
 MENS B
 LADIES B
 MIXED B
 21 LADIES
BROWNS PLAINS (32)
WYNNUM (44)
TOOMBUL (41)
TOOMBUL (50)
 defeated
 defeated
 defeated
 defeated
 ALBION (26)
TOOWOOMBA (39)
BROWNS PLAINS (29)
 STRATHPINE (37)
 Player of the Final
Player of the Final
Player of the Final
Player of the Final
Stephen Weatherhog
(Browns Plains) 
Kim Helm
 (Wynnum) 
Broden Hawes
(Toombul)
Shenade Southon
(Toombul)
             
 30 LADIES
LADIES C
MIXED C
30 MIXED
ALBION (49)
TOOMBUL (42)
ALBION (44)
ALBION (44)
 defeated
 defeated
 defeated
 defeated
 STRATHPINE (45)
BRACKEN RIDGE (33)
VICTORIA POINT (29)
WYNNUM (43)
 Player of the Final
Player of the Final
Player of the Final
Player of the Final
 Katrina Barr
(Albion)
Teilah Giammichele
(Bracken Ridge) 
Mick Taylor
(Albion) 
Adele Wood
(Albion) 
             
23 MIXED
VICTORIA POINT (45)
defeated
BROWNS PLAINS (33)
 Player of the Final 
Philip Carter
(Victoria Point)

2013 GRAND FINAL RESULTS

CONGRATULATIONS TO OZSPORTS SPRINGWOOD WHO ARE CLUB CHAMPIONS FOR 2013

MENS A
LADIES A
MIXED A 
 21 LADIES
TOOWOOMBA (39)   GOLD COAST (46)   TOOWOOMBA (45)    GOLD COAST (66)
defeated  
defeated
  defeated   defeated
SPRINGWOOD (38)   SPRINGWOOD (37)   BRACKEN RIDGE (42)    ALBION (34)
 Player of the Final   Player of the Final   Player of the Final   Player of the Final
Zane Kersel
 (Springwood)
  Katie Bamford
 (Gold Coast) 
  Alby Waititi
 (Gold Coast)
   Tegan Collings

(Bracken Ridge)

             
 MENS B  LADIES B  MIXED B
30 MIXED
 SPRINGWOOD (47)   GOLD COAST (49)  
SPRINGWOOD (49)
  TOOWOOMBA (51)
 defeated    defeated    defeated    defeated
 ALBION (37)   SPRINGWOOD (38)   TOOWOOMBA (41)   SPRINGWOOD (41)
 Player of the Final   Player of the Final   Player of the Final   Player of the Final
Travis Harris

(Albion) 

  Stacey Roberts
 (Gold Coast) 
  Dylan Wood
(Springwood)
 

Ben Parker

(Springwood)
             
 30 LADIES
LADIES C
MIXED C  
 
GOLD COAST (45)   TOOWOOMBA (43)   ALBION (50)  
 defeated    defeated    defeated    
SPRINGWOOD (38)   SPRINGWOOD (36)   GOLD COAST (38)  
 Player of the Final   Player of the Final   Player of the Final    
 Helena Mokrzecki
(Springwood)
  Tania Watene
(Gold Coast)
  Glen Steele
(Springwood)